loader

IRC Nedir ? IRCd Chat Sohbet Sunucuları

IRC nedir sorusunun cevabını, IRCd chat sohbet sunucuları taban programları ile birlikte vermek adına geniş çaplı ircd sohbet rehberi yazımızı sizler için hazırladık.

IRC İnternet Relay Chat
IRCd Sohbet

Orjinal hali ile Internet Relay Chat bilinen ve dilimize İnternet Aktarmalı Sohbet olarak dönüşen IRC, yazılı chat sohbet dünyası içerisinde her dönemde popülerliği bulunan bir alandır.

IRC Nedir ?

IRC bir protokoldür ve 1988 yılından bu yana kullanılmaktadır. Finlandiya‘da Oulu Üniversitesi öğrencisi olan Jarkko Oikarinen tarafından yazıldığı bildirilen IRC protokolüdür.

Teknolojinin sosyal medya ve mobil cihazlara getirdiği yeni özellikler IRC ve IRCd Sohbet dünyasını biraz arka plana itmiş bulunmaktadır. Günümüzde IRC protokolü, mesafe tanımaksızın internet sayesinde toplulukları birbirleri ile özel sohbet ortamı oluşturmaya veya genel #sohbet kanalları içerisinde birbirleri ile diyalog kurmaya yarayan bir sistem olarak kullanılır. Gelişen teknoloji ve kullanılan akıllı mobil cihazlar ile birlikte IRC hemen hemen her yerden ve her an ulaşılabilir bir hal almıştır.

Bu günlerde en çok kullanılan sohbet uygulamaları , arkadaşlık siteleri , görüntülü sohbet siteleri ( görüntülü sohbet uygulamaları ) mobil arkadaşlık uygulamaları ( Azar, Tinder, OkCupid, Happn, LivU vb.. ) ve daha nice farklı versiyonların zaman içerisinde geliştirilerek kullanıcılara sunulmasının temelinde IRC‘in etkisi çok büyüktür.

Temelde yeni arkadaşlıklar kurmak , dost kazanmak, uzaktaki insanlarla tanışmak ,flört etmek ve sohbet diyalogları oluşturmak gibi imkanların başlangıcı olarak bizler tabiri caiz ise IRCd Sohbet Sunucularını bu işlerin atası olarak belirtebiliriz.

IRCd Chat Sohbet Sunucuları

IRC Sunucuları özellikle ülkemizde halen aktif olarak devam eden bir arkadaşlık ortamıdır. Kişilerin bireysel veya toplumsal olarak diyalog kurarak chat sohbet odalarında muhabbet ettiği, yeni arkadaşlar kazandığı flört ettiği bir platform olarak yayın hayatlarına devam etmektedir.

Türk irc sohbet sunucuları kendi içlerinde sınıflandırıla bilir. Bu sınıflandırmayı , uzun vade ve günlük hitleri ile ayrıştırabiliriz.

IRCD nedir sorunun en anlaşılır açıklaması, birbirleri ile iletişim ve sohbet etmek isteyen insanları buluşturan sohbet sitelerinin kurulumunda kullanılan programların temel adıdır. Örneklemek gerekirse geçmişten günümüze en çok kullanılan ve güncel versiyonları halen devam eden IRCd programı UnrealIRCD ‘dir.

UnrealIRCd

UnrealIRCd bir Açık Kaynak IRC Sunucusu, 1999’dan beri binlerce ağa hizmet veriyor. Linux, OS X ve Windows üzerinde çalışır ve şu anda en yaygın kullanılan IRCd %38 pazar payı. UnrealIRCd, modülerlik ve güvenliğe odaklanan son derece gelişmiş bir IRCd‘dir. Gelişmiş ve son derece yapılandırılabilir bir yapılandırma dosyası kullanır. Diğer önemli özellikler şunlardır: tam IRCv3 desteği, SSL / TLS, gizleme, gelişmiş sel ve anti-spam sistemleri, GeoIP, uzaktan kumanda ve diğer birçok özellik.

UnrelIRCD kurulumları büyük küçük bir çok ircserver tarafından kurulmaktadır. Yazımızın tümünde bahsi geçen IRC ve IRCd Server Sunucuları içerisine giriş yapmak kullanılan en popüler programlardan biride mIRC Scripting‘dir.

mIRC Scripting

Komut dosyaları, mIRC‘deki görevleri otomatikleştirmek için kullanılabilecek kısa programlardır (talimat setleri). mIRC‘nin, IRC kanallarınızı yönetmekten çok kullanıcılı çevrimiçi oyunlar oynamaya kadar birçok farklı türde görevi gerçekleştirmek için kullanılabilecek kendi kodlama dili vardır.

Yukarıda ki açıklama mIRC Script‘in orjinal sitesinden alınmıştır. Haricinde sohbet sunucularında görev alan Founder, Aop-Sop, IRCop, Admin, Oper gibi görevler üstlenen kullanıcı ve yetkililer için hazır komut dosyaları mevcuttur. Kanal korumak , reklam ve küfür engellemek başta olmak üzere her türlü mIRC Addon ve hazır mirc script kodları ile Türkçe mIRC Script olarak kendinize özel editleyebilirsiniz.

1 Comment

  1. Web Sohbet Applet: İnternet Aktarmalı Sohbet - IRCd Sohbet Odaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir